تبلیغات
علمی - آموزشی - تشخیص عینک‌ آفتابی استاندارد

خوشبختانه لایه ازن بخش اعظمی از این اشعه‌ مضر را جذب کرده و مانع رسیدن آن به زمین می‌شود، اما با این وجود باز هم بخشی از این اشعه به زمین می‌رسد که تابیدن آن به چشم می‌تواند خطراتی را برای سلامت ‌چشم به همراه داشته باشد.

با افزایش تابش نورخورشید در فصول گرم‌ سال، استفاده از عینک ‌آفتابی برای همه افراد جهت محافظت از چشم در این فصول توصیه می شود . عینک ‌آفتابی تنها منحصر به فصول‌ گرم سال نیست، بلکه استفاده از این عینک‌ها در تمام فصول توصیه می‌شود، اما در فصول‌ گرم با توجه به افزایش شدت تابش نورخورشید استفاده از این عینک‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بیشترین زمان تابش نورخورشید در فصول گرم سال ساعت 10 صبح تا 16 بعد از ظهر است که توصیه می‌شود افراد در این زمان‌ها تا حد امکان در مکان‌های مسقف بمانند و در صورت رفتن به محیط بیرون حتما از عینک ‌آفتابی استفاده کنند.

بیشترین عارضه نورخورشید در بلند مدت بر روی شبکیه‌ چشم است که افت بینایی و سایر مشکلات ‌چشمی را به دنبال دارد. بهترین عینک ‌آفتابی را عینکی دانست که جاذب حداقل 90 تا 95 درصد اشعه ‌ماوراء‌بنفش باشد . تعیین این درصد جذب اشعه توسط دستگاه‌های مخصوص تشخیص داده می‌شود. روش دیگری نیز وجود دارد که افراد بدون استفاده از دستگاه میزان استاندارد بودن عینک ‌آفتابی را متوجه شوند.

یک متخصص‌چشم با بیان اینکه عینک‌های فتوکرومیک در برابر نور آفتاب تیره‌ رنگ می‌شوند، تصریح کرد: می‌توان از این عینک‌ها در تشخیص مناسب‌ بودن عینک‌ آفتابی در جذب اشعه نورخورشید استفاده کرد، به طوری که عینک ‌آفتابی را روی یک عینک ‌فتوکرومیک قرار داده و آن را مقابل نور خورشید می‌گیریم. چنانچه عینک ‌فتوکرومیک تغییر رنگ ندهد عینک ‌آفتابی جاذب خوب اشعه است و در صورت تیره‌ شدن رنگ عینک‌ فتوکرومیک، عینک ‌آفتابی استاندارد لازم را برای جذب اشعه ‌ماوراءبنفش ندارد. توصیه می‌شود افراد تا حد امکان از عینک‌های استاندارد استفاده کنند.دسته‌های عینک نیز باید پهن باشند تا از ورود اشعه به چشم جلوگیری کنند.نوع رنگ عینک ‌آفتابی بسته به نوع کاربرد آن تعیین می‌شود . عینک ‌آفتابی معمولی با عینک ‌آفتابی کوهنوردی قطعا متفاوت است، اما در حالت کلی بهترین رنگ عینک‌های آفتابی خاکستری و پس از آن قهوه‌ای است. عینک‌های خاکستری تغییر رنگی در اشیاء ایجاد نمی‌کند و موجب می‌شود افراد بتوانند بهتر با این نوع رنگ‌ عینک فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند .
طبقه بندی: علمی آموزشی، 
برچسب ها: عینک آفتابی، استاندارد، فتوکرومیک،  

تاریخ : جمعه 18 اردیبهشت 1394 | 07:37 ب.ظ | نویسنده : کامبیز هوشمند | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.