تبلیغات
علمی - آموزشی - چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم؟ ‌

هرچه سن افراد در هنگام وقوع اتفاقات بد کمتر باشد، در آینده آسیب‌های 

مخرب‌تری برای آنان خواهد داشت.  

فراموش کردن خاطرات بد گذشته یکی از سخت‌ترین کارهاست. از مهم‌ترین کارها این است که افکار مثبت، جایگزین افکار منفی شوند، این امر تمرکز قوی و تلاش مداوم فرد را می‌طلبد.

قدم بعدی عدم پرورش افکار منفی است، به گونه‌ای که نباید با یادآوری خاطرات بد، آن‌ها را گسترش داد. متاسفانه برخی افراد عادت دارند افکار مزاحم را پرورش دهند.از راه‌های اهمیت ندادن به افکار منفی این است که فرد در موقع هجوم آن‌ها به ذهن، سریع ذهن خود را متوقف کند . می توان با نوشتن خاطرات بر روی کاغذ و پررنگ کردن هر خاطره‌ هرچند بد، نکات مثبت آن را در نظر گرفت؛ از جمله نکات مثبت هر خاطره بد می‌توان به هوشیاری، آگاهی، تجربه و درس عبرت برای افراد اشاره کرد.

در صورتی که خاطره بد باشد نوشتن آن خاطره و پررنگ کردن نکات مثبت آن بسیار فایده دارد و می‌تواند موجب تخلیه ذهن افراد شود. به طور مثال در صورتی که فرد از یک تصادف خاطره بدی در ذهن خود دارد، باید خودرویی که با آن تصادف کرده را بفروشد، لباسها و لوازم را تعویض کند و عکس‌ها را از بین ببرد؛ اگر این خاطره بد در ارتباط با فردی دیگر به وجود آمده، تا حد ممکن باید از دیدار و گفت‌وگو با آن فرد خودداری شود.

در صورتی که فرد در به وجود آمدن آن خاطره یا اتفاق بد مقصر است، باید غرور کاذب خود را کنار گذاشته و طلب بخشش کند.در میان گذاشتن احساسات واقعی با یک روان‌شناس یا یک فرد فهیم و باتجربه بسیار می‌تواند در فراموشی تاثیرگذار باشد.باید احساسات را بروز داد، با اشتباهات کنار آمد و تقصیر را به گردن گرفت.بعضی می‌توانند وقایع را در ذهن خود به خوبی مدیریت کنند، اما بعضی دیگر پذیرش بسیار پایینی دارند و ممکن است دچار بیماری شوند.

 

نقش اطرافیان در فراموشی خاطرات بد

به طور مثال درخصوص افرادی که یکی از بستگان خود را از دست داده، می‌توان گفت اطرافیان نباید این فرد را تنها بگذارند، به وجود آمدن افسردگی در این افراد تا حدود دو ماه طبیعی است، اما تداوم افسردگی بیشتر از این مدت ممکن است خطرناک شود.

خاطرات کودکی همیشه در ذهن باقی می‌ماند

افراد با سن‌های بالاتر در مقابله با وقایع بد، معمولا منطقی‌تر رفتار می‌کنند . معمولا افرادی که در کودکی دچار آزار ، تجاوز جنسی و ... شده‌اند، در سنین بالاتر دچار مشکلات روحی زیادی می‌شوند، خاطرات دوران کودکی بسیار مهم است و همیشه در ذهن انسان باقی می‌ماند. یادآوری دردهای گذشته باعث ایجاد رنج می‌شود . در صورتی که فرد مدیریت افکار و خاطرات منفی را نداشته باشد، ممکن است به افسردگی‌های شدید مبتلا شود و در این صورت باید به روان‌پزشک مراجعه کند.

باید در زمان حال زندگی کرد

باید همیشه در زمان حال و بدون ترس از آینده زندگی کرد، باید خاطرات بد را شناسایی کرده و بدون فرار از آن‌ها یاد و خاطر خود را آرام کرد.
طبقه بندی: روان شناسی، 
برچسب ها: خاطرات منفی، بد، فراموشی،  

تاریخ : سه شنبه 18 فروردین 1394 | 07:32 ب.ظ | نویسنده : کامبیز هوشمند | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.