تبلیغات
علمی - آموزشی - خفگی با منواكسیدكربن یادی اكسیدكربن

منواکسیدکربن گازی است بی‌رنگ ، بی‌بو و بی‌مزه که هیچ اثر تحریکی روی بدننداشته و بسیار خطرناک است ، که علائم حاصل از مسمومیت با این گاز عمدتا" شامل سردرد ، سرگیجه ، ضعف ، تهوّع ، گیجی و استفراغ است و مقادیر زیاد این گاز می‌تواند منجر به بیهوشی و مرگ شود. 

 این گاز در اثر سوخت ناقص مواد آلی ایجاد می‌شود به طوری که با سوخت بخاری‌های نفتی یا زغالی و یا هر وسیله دیگری که طی آن ترکیبات آلی هیدروکربن‌ها بسوزند این گاز خطرناک تولید می‌شود.     

هرگاه فشار گاز دی اكسید كربن كه در حالت عادی برابر با 3/. میلی متر جیوه به بالاتر از 50 میلی متر جیوه افزایش یابد تغییرات بسیار شدید و افزایش فشار گاز دی اكسید كربن بر حسب میلیمتر جیوه با سپری شدن زمان در یك اتاق سه در چهار و یا از فشار گاز اكسیژن كاسته گردد ، مشكلات جدی تنفسی ،خفگی و مــرگ ، می تواند اتفاق بیافتد .      

افزایش و تجمع گاز دی اكسید كربن در بدن كه اصطلاحاً به آن هیپركاپنی گفته می شود ،می تواند باعث ضعف عمومی سیستم عصبی مركزی از جمله مركز كنترل تنفس شده ، سردرد ، اغتشاش شعور(كانفیوژن ) بی هوشی و حتی مـــــــرگ را به دنبال داشته باشد.

خفگی و گاز گرفتگی همیشه ناشی از افزایش گاز دی اكسید كربن و یا كاهش گاز اكسیژن درهوای محیط نیست ،بلكه گاهی اوقات خفگی و گاز گرفتگی ناشی از استنشاق گازهای سمّی می باشد. یكی از خطرناك ترین این گازها كه می تواند سبب مسمومیت تنفسی و مرگ گردد ، گاز مونواكسید كربن می باشد.

در واقع مونواکسید کربن جای اکسیژن را درخون گرفته وباعث خفگی می گردد ولی دی اکسید کربن با کاهش اکسیژن محیط سبب مرگ می گردد.
طبقه بندی: پزشکی بهداشتی، 
برچسب ها: خفگی، دی اکسید کربن، مونواکسیدکربن، اکسیژن،  

تاریخ : دوشنبه 17 آذر 1393 | 10:34 ق.ظ | نویسنده : کامبیز هوشمند | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.