تبلیغات
علمی - آموزشی - کم خوابی عامل افزایش چربی در نوجوانان

کمبود خواب در دوران بلوغ وزن را افزایش می‌دهد و خطر ابتلا به چاقی را بیشتر می‌کند .

کمبود خواب در دوران بلوغ وزن را افزایش می‌دهد، خطر ابتلا به چاقی را بیشتر می‌کند و کاهش چند کیلو وزن بسیار سخت است.محققان دانشگاه کلمبیا و کارولینای شمالی، مطالعه‌ای بر روی خواب 10 هزار نوجوان و بزرگسال جوان داشتند، در این مطالعه آنها دو معیار را بررسی کردند: مدت زمان متوسط خواب افراد 16 ساله و چربی بدن افراد 21 ساله بررسی شد.

محققان طی تحقیقاتی که 5 سال متوالی ادامه داشت، در ابتدا خواب شبانه نوجوانانی را بررسی کردند که بین 5 تا 6 ساعت یا حتی کمتر بود؛ این افراد در مقایسه با کسانی که 8 ساعت می‌خوابیدند، کمبود خواب داشتند که منجر به افزایش 20 درصد چاقی شده بود.

به گفته محققان این نوجوانان زمان زیادی صرف تماشای تلویزیون می‌کنند و زمان زیادی را به بطالت می‌گذرانند که باعث  کمبود خواب، خواب آلودگی و خستگی آنها در طول روز، تغییر اشتها و ترویج رفتارهای غذایی ناسالم مانند سریع غذا خوردن، خوردن غذاهایی مانند فست فودها و خوردن موادقندی می‌شود که به نوبه خود خواب را مختل می‌کنند و تمام این عوامل موجب چاقی آنها می‌شود. 

پیام به والدین:

والدین باید خواب فرزندان خود را از زمان کودکی تنظیم کنند و یک خواب سالم را به آنان آموزش دهند زیرا کمبود خواب در نوجوانی باعث افزایش وزن می‌شود و کاهش چند کیلو وزن اضافی در آینده بسیار دشوار است.
طبقه بندی: پزشکی بهداشتی، 
برچسب ها: چاقی، چربی، خواب، کم خوابی،  

تاریخ : یکشنبه 2 آذر 1393 | 10:13 ق.ظ | نویسنده : کامبیز هوشمند | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.