تبلیغات
علمی - آموزشی - آموزش مسائل جنسی به کودکان

کنجکاوی نسبت به تولید‌ مثل و روابط جنسی در ذات هر انسانی از کودکی تا بزرگسالی نهفته است.کنجکاوی کودک در ابتدا صرفاً‌ جنبه‌ی شناختی دارد اما اگر برخورد والدین با سرکوب و ممنوعیت همراه شود ممکن است که این کنجکاوی معمولی و شناختی، جنبه جنسی پیدا کرده و در نهایت زمینه‌های انحراف جنسی را برای آنها به دنبال داشته باشد. برای آموزش مسائل جنسی ابتدا به دنبال فرصت مناسب باشید تا ابتکار عمل را به دست بگیرید.لحظه‌های مناسب آموزش موقعیت‌هایی هستند که در طی زندگی روزمره ما رخ می‌دهند و به صورت کلیدی برای گفت و گوی بیشتر درباره‌ موضوع جنسیت عمل می‌کنند. به عنوان مثال می توان از لحظه های مناسب زیر نام برد:

هنگامی که یکی از بستگان، همسایه یا دوستان شما باردار شده - در هنگام دیدار از باغ‌ وحش و مشاهده‌ رفتار جنسی حیوانات - تولید مثل یک حیوان خانگی- هنگام رفتن به مطب پزشک - وقتی کودک شما به بدن های برهنه‌ دیگران در خانه یا در استخر زل می‌زند - وقتی سعی می‌کند کسی را که برهنه است ببیند- نگاه کنجکاوانه فرزندتان هنگامی که پوشک بچه عوض می‌شود. می توانید برای شروع گفتگو این طور آغاز کنید: برای من صحبت کردن درباره‌ی مسائل جنسی دشوار است، من و پدر و مادرم هیچ گاه در این خصوص صحبت نکرده ایم اما می خواهم تو کسی را برای گفت و گو راجع به این موضوع داشته باشی .

کودک بین ۶ تا ۹ ساله باید مسائل زیر را بداند: بتواند تولیدمثل حیوانات و گیاهان را به عنوان بخشی از چرخه حیات آنها درک کنند. درخصوص سؤالاتی چون نوزادان از کجا می‌آیند، چطوری توی دل مامان می روند، چطوری متولد می شوند، آگاهی داشته باشند. از تفاوت بین دو جنس آگاه باشند و بتوانند از واژگان صحیح برای اشاره به اندام تناسلی خود و جنس مخالف استفاده کند. مفاهیم مربوط به خانواده، پدر و مادر شدن، طلاق و ازدواج مجدد را بفهمند.

درکی پایه‌ای از HIV، هپاتیت و عفونت های دیگری که از طریق جنسی منتقل می‌شوند، داشته باشند. مفاهیم دوستی و عدالت را بفهمد و بتواند احساسات خود را با والدین در میان بگذارند. وقتی بچه‌ها دنیای بیرون خود را کشف می‌کنند، نسبت به اعضای تناسلی خصوصی بدن هم جنس و غیرهم جنس نیز به طور طبیعی کنجکاو می‌شوند.

اگر دیدید که فرزندتان در حضور بچه دیگری برهنه یا نیمه برهنه شده است، عکس‌العمل شما بسیار مهم است و بر احساسی که فرزندتان در آینده نسبت به بدن خود و اعضای خصوصی آن پیدا خواهد کرد تأثیر بسیار مهمی خواهد گذاشت هُل نشوید، نه او را سرزنش کنید و نه تنبیه، کاری که باید بکنید این است که با کمال خونسردی بگویید که لباسهایتان را بپوشید و در ادامه بگویید: بدن شما خصوصی است و نباید جلوی کس دیگری لباس هایتان را بیرون بیاورید.

با پوشاندن بدن خود در حضور فرزندتان به او بیاموزید که چگونه رفتار کند و حد و مرز خود را نیز به او نشان دهید. کودک از سن نه و یا ده سالگی دیگر دوست ندارد با والد خود به حمام برود. سعی کنید به خواست او احترام بگذارید. موضوع عادت ماهیانه را به موقع و به طور مکرر با دختر خود مطرح کننید به ویژه در ۸ – ۹ سالگی که در این سنین این گونه بیان کنید: زن‌ها ممکن است بخواهند بچه‌دار شوند، بدن با عادت ماهانه یا پریود شدن برای حاملگی‌های احتمالی خود تمرین می کنند. همه دخترها در دوران بلوغ خود عادت ماهانه می‌ شوند.

عادت ماهانه اتفاقی کاملاً طبیعی بوده و بخشی به هنجار از بلوغ و بزرگ شدن است. برای این که امنیت را در کودک خود ایجاد کنید باید دائماً یادآوری کنید که محل صحبت کردن درباره‌ی مسائل خصوصی، محیط امن خانه و نزد والدین است و این صحبت‌های خصوصی را نباید با دیگران در میان گذارد. به کودک اندامهای خصوصی بدن را یاد بدهید و به او بگویید باید یادت باشه که بدن تو خصوصی است و کسی نباید از تو بخواهد که به قسمت های خصوصی بدن تو نگاه کند یا به آنها دست بزند بجز پدر، مادر .

.: Weblog Themes By VatanSkin :.